Zeytinyağı Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Zeytinyağı

Detaylı Açıklama:

Zeytinyagi; eskiden sadece Akdeniz sofralarinin vazgeçilmezi iken artik yavas yavas genel olarak mutfaklarimizin bas yagi olmaktadir.Uzmanlarin yaptigi açiklamalar, televizyon ve gazetelerde çikan saglik haberlerinin bunda büyük bir payi olmustur. 

Faydalari:
Zeytinyaginin içinde yüksek oranda tekli doymamis yag asitleri, E vitamini ve fenolik bilesenler vardir. Bu da bizim daha saglikli yasamamizi, daha dinç ve dinamik olmamizi, daha genç görünmemizi saglayacaktir.

Temel yag asitlerini fazlaca içermeyen zeytin yagi tekli doymamislikli yag asitlerini(Oleik Asit) % 75gibi yüksek bir oranda içerir. Bu da Omega-3 balik yaglarinin hücre zarina emilmesini saglamada yardim eder.

Zeytin yaginin bir baska yasam koruyucu etkisi de LDL nin(kötü kolestrol) oksidasyonunu azaltmasidir. Böylece kalp krizi ve felci önlemis olur. Ödem olusmasini önler. Tansiyonu düsürür.

Zeytin yaginin içerigindeki polifenoller güçlü antioksidanlar olup kolon kanserini önlemede yardimci olabilirler. Keratin proteininin de oksidasyonunu önleyerek saçlarin yumusak ve parlak kalmasini,tirnaklarin soyulmasini ve kirilmasini engeller. Besinlerin barsak emilimini arttirir.

Ülserdeki mide asidi salgisini azaltir. Pankreas salgisini uyarir. Çocuklarda kemik gelisimine yardim eder. Osteoporozu önleyicidir. Diyabetlilerde seker seviyelerini düsürür. Cildin nemli kalma yetenegini arttirir.

Prostat kanseri riskini azaltir. Gögüs kanseri riskini düsürür. Tümör gelismesini engeller.