Zeytin Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Zeytin

Detaylı Açıklama:

Zeytingiller familyasindan; Akdeniz havzasinda, makilerde yabani olarak yetisen, fakat bütün Akdeniz bölgelerinde yetistirilen, yaprak dökmeyen, egri, büyük gövdeli, sik dalli, 5-20 m yüksekliginde uzun ömürlü bir agaçtir. Yapraklari yesil renkli olup, derimsi ve karsilikli dizilislidir. Çiçekleri beyazimsi sari renkli olup, salkim durumundadir. Meyve önceleri yesil, olgunlastigi zaman parlak siyah renklidir.

Meyvelerinde zeytinyagi çikarilir. Zeytinyaginin içeriginde olein, palmitrik, steraik ve linolik asitlerin gliseritleri, hidrokarbonlar ve E vitamini vardir. Ev ilaçlarinda zeytin tanesi, yapraklari, kabuklari ve yagi kullanilir

Zeytinden Kuran-i Kerimde ve Hadis-i Seriflerde de bahsedilir. Peygamber Efendimiz  'Zeytinyagini ekmege katik ediniz ve onunla yaglaniniz. Zirâ o, mübârek bir agaçtandir.'demekte ve zâtülcenp(akciger zari iltihabi) hastaliginin tedâvisi için zeytinyagini tavsiye etmektedir.

Faydalari:
Zeytinyagi, safrayi artirir. Karacigeri çalistirir. Karaciger agrilarini keser. Sarilikta faydalidir. Eczacilikta, bazi ilaçlari hazirlamakta kullanilir.

Yapraklari ve kabuklari, yüksek tansiyonu düsürür. Kandaki seker miktarini düsürür.

Bagirsak solucanlarinin düsürülmesine yardimci olur. Taneleri de besleyicidir.