Zakkum Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Zakkum

Latincesi: Nerium Oleander

Diğer Adları: Zıkkım Ağacı, Ağu Ağacı, Zokum

Detaylı Açıklama:

Zakkumgiller familyasindan; Akdeniz sahilleri boyunca hemen hemen her yerde yetisen; yurdumuzda Bati ve Güney Anadolu'da dere yataklarinda bulunan bir bitkidir. Boyu 5 metre kadar uzar. Kis aylarinda yapraklarini dökmez. Sik dallidir. Çiçekleri pembedir. Meyveleri kapsül seklindedir. 

Yapraklarinda reçine, tanen, glikoz, C vitamini ve oleandrin adinda bir glikozit vardir. Kabuklari ve tohumlarinda da etkili maddeler vardir. Zehirlidir.

Faydalari:
Kalbi kuvvetlendiricidir, fakat bunun için çok düsük dozlarda kullanilmalidir. Idrar söktürücüdür.

Uyuz gibi deri kasintilarina, bit, pire gibi zararlilara ve ari sokmasina karsi haricen kullanimi faydalidir. Haricen adale agrilarini da hafifletir.

Bir Türk doktoru olan Dr. Ziya Özel, zakkum ile ilgili uzun süren çalismalar yapmis ve Zakkumun kansere karsi tedavi edici oldugunu belirtmektedir. Zakkum özünden faydalanilarak hazirlanan kanser ilaçlari üretilmeye baslanmis ise de konuyla ilgili arastirmalar henüz tamamlanmamistir. Halk arasinda haricen deri kanserine karsi kullanilmaktadir.

Kullanilisi:
 Zakkum kurutulduktan sonra suyla kaynatilarak çok küçük miktarlarda dahilen ya da zeytinyagi ile karistirilarak haricen kullanilabilir.

UYARI:
Ev ilaçlarinda kullanilmamasi gerekir. Çok zehirli bir bitki oldugu için küçük miktarlarda dahi ölümcül olabilmektedir. Bu nedenle doktor kontrolü disinda kullanilmamalidir.