Yeşil Çay Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Yeşil Çay

Detaylı Açıklama:

Theaceae(Camellia) familyasindandir. Aslinda çayin yabani olarak yetisen agaçlari 10-15m boyundadi. Toplamda kolaylik olsun diye sürekli taze sürgünleri kesilerek 1 m boyunda bir funda seklinde birakilir.Yesil çay, Camellia sinensis bitkisinden elde edilen okside olmamis çay yapragidir. Siyah çay ile yesil çayin bitkisi aslinda aynidir. Fakat yesil çay daha az islenerek kullanilir.Bu yüzden antioksidan özelligini kaybetmez. Taze toplanmis çay yapraklari buharla muamele edilip fermentasyon tehlikesinden uzaklastirilarak kurutulur.

Yesil çayda catechin, epicatechin, picatechin gallate, epigallo catechin gallate vegallo catechin dedigimiz çay polifenolleri daha çok bulunur. Iste bu yüzden yesil çayin iyilestiricilik aktivitesi siyah çaydan 6 misli daha fazladir. Temel aktif maddesi kafein olan bitki, ayrica çesitli vitamin ve mineraller, esansiyel yag ve bunlara ilâveten 300′e yakin madde daha içermektedir.Yüksek oranda C vitamini içerir.

Faydalari:
Kalp ve dolasim sistemini olumlu etkiliyor ve damarlari güçlendirir. Kanser riskini ve kadinlarda yumurtalik kanserine yakalanma riskini yüzde 60 oraninda azalttigi söylenmektedir. Zihinsel ve bedensel performansi olumlu etkiliyor. Sürekli kullanimi, romatizmal hastaliklarin tedavisinde fayda sagliyor.

Idrar söktürür ve toksinlerin vücuttan atilmasini saglar. Antioksidan özelligi ile kanser dahil birçok hastaliga sebep oldugu bilinen serbest radikalleri nötralize eder ve erken yaslanmayi geciktirir. Anti kanserojendir. Soguk alginligina karsi da koruyucudur.

Anti enflamatuar hücre yenileyicidir. Içerdigi florür nedeniyle dis çürümelerini engellemektedir. Mide ve barsak problemlerini hafifletiyor. Vücuttaki yaglarin yakilma sürecini hizlandirarak diyetleri destekliyor. Dolasimi düzenliyor. Kolestrolü ve yüksek tansiyonu düsürüyor. Tiroid fonksiyonlarinin düzenlenmesinde olumlu etki yapiyor. Kan dolasimini ve deri rejenerasyonunu destekliyor.

Kullanilisi:
Her bardaga 1 gr yesil çay yapragi gelecek sekilde demlenir.

UYARI:
Çocuklarda, hamilelerde, emziren annelerde, kalp, böbrek ve mide rahatsizliklari olanlarda önerilmez.