Yaban Yasemini Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Yaban Yasemini

Diğer Adları: Kıryasemini, Sofur, Yabanasması, Tilkiüzümü

Detaylı Açıklama:

Patlicangiller familyasindan; yurdumuzun hemen hemen her bölgesinde rastlanan, 1-2 m boyunda, çok yillik, fena kokulu bir bitkidir. Haziran-Eylül aylari arasinda mor renkli çiçekler açar. Gövdesi sarilicidir. Meyvesi sarimsi-kirmizidir. Dallarinda dulcamarin vardir. Meyveleri; solanin ve solasein tasir. Solanin glikoalkaloidi, dulkamarin glikozidi, atropin muadili, dulkamaratin ve dulkamar asidi, tatli madde dulkarin, tanenler, acilik vs. ihtiva eder.

Faydalari:
Yaban yasemini dahilen metabolizma bozuklugu ile seyreden romatizma, gut, sedef ve egzema gibi hastaliklarin geriletilmesinde kullanilir.

Idrar söktürücü ve agri kesici etkisi vardir. Hafif uyutucu ve uyusturucu etkiye sahiptir. Terletici, balgam söktürücü, müshil ve cinsel istegi azaltici etkilere sahiptir.

Kullanilisi:
Çay Olarak: Bitkiden 1 kahve kasigi  kaynar su ile haslanir ve 1 saat bekletilir. Günde 3 defa yemeklerden evvel birer bardak alinir.

Haricen Kullanim: 4 bardak suya 30-40 gram kabugun­dan veya çiçeklerinden konur. 10 dakika kaynati­lir. Deri hastaliklarinda losyon olarak kullanilir. Hemoroid ve egzama gibi hastaliklarda kompres yapilir.