Yaban Mersini Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Yaban Mersini

Diğer Adları: Ayıüzümü, Keçiyemişi

Detaylı Açıklama:

Fundagiller familyasindan; 20-50 cm boyunda çok dalli, odunsu bir bitkidir. Karadeniz bölgesinin daglarinda çok miktarda bulunur.

Meyvelerinde; organik asitler, sekerler, pektin, tanen ve mirtilin denilen bir boya maddesi ile A ve C vitaminleri vardir. Yapraklari ve meyveleri kullanilir. Meyvelerinde; organik asidler, sekerler, pektin, tanen ve mirtillin denilen bir boya maddesi ile A ve C vitaminleri vardir.

Faydalari:
Göz yorgunlugu, miyopluk, katarakt, karasu (Glokom: Göz tansiyonu), seker hastaligindan kaynaklanan görme bozukluklari (Diyabetik retinopati), gece körlügü, gece görüsünü artirici, kamasma, retinayi güçlendirici, kilcal damar çatlamalarini önleyici ve tavuk karasi (Retinitis Pigmentosa) hastaliginin ilerlemesini yavaslatici etkisi vardir.

Kabizlik, bulanti, mide kramplari, ülser önleyici, Kan sekerini düsürücü, iltihaplanma, kolajenin (collagen) stabilize edilmesi, Pihtilasmanin azaltilmasi, damar sertligi olusumunun engellenmesi ve antioksidan etki, Varis, basur (hemoroid) 'e karsi iyilestirici özellikler sahiptir.

Kullanilisi:
1 yemek kasigi kuru meyve 1,5 bardak kaynar suda 10 dakika haslanarak demlenip süzülür.