Üzüm Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Üzüm

Detaylı Açıklama:

Dünyanin en yaygin ve sevilen meyvelerinden biri olan üzüm, besin degerleri bakimindan da oldukça zengindir. Bol miktarda B vitaminleri ile C vitamini içeren üzüm, E vitamini ile potasyum, kalsiyum, magnezyum, sodyum, fosfor, demir ve kükürt minerallerini de içinde barindirir.

Faydalari:
Güçlü bir antioksidan olan üzüm kansere karsi koruyucudur. Vücuda ve beyne enerji ve kuvvet verir. Yorgunlugu giderir. Iyilesmeyi hizlandirir. Unutkanliga karsi faydalidir. Sinirleri yatistirir. Hazmi kolaylastirir ve kabizligi giderir. Cildi güzellestirir.

Böbrekleri çalistirarak vücuttaki zararli maddelerin vücuttan uzaklastirilmasina yardimci olur. Böbrek kumlarinin ve taslarinin düsürülmesine yardimci olur. Bulantilari önler.

Kani ve vücudu temizler. Karaciger ve dalak hastaliklarina, romatizma ve gastrit sikâyetlerine karsi etkilidir.

Kan yapici bir besin olan üzüm kansizlara iyi gelir.

Kuru üzüm damar sertligi ve yüksek tansiyona karsi faydalidir.

Kullanilisi:
Üzümün meyvesi ve yapraklari taze olarak kullanilir. Ayrica, üzümün kurutulmasi ile kuru üzüm elde edilebilecegi gibi üzüm pekmezi ve üzüm suyu da yapilabilir.

Kuru üzüm çok iyi bir enerji ve besin kaynagidir. Mide ve bagirsak yaralarina iyi gelir.

Üzüm çekirdegi kuersetin adli madde içerir. Kan yapici ve damar sagligini koruyucu etkilere sahiptir. Bu nedenle, üzüm çekirdegi atilmamali ve üzüm, çekirdegi ile birlikte yenmelidir.