Üzüm Çekirdeği Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Üzüm Çekirdeği

Detaylı Açıklama:

Üzüm çekirdegi damar yozlasmasini önler ve damarlarinizi saglamlastirir. Üzüm çekirdegi damarlarin kollajen dokusunu da saglamlastirdigi için damar sertligi ve damar sertligi ile ilgili çok sayida hastaligi önler. Hipertansiyon, kalp krizi ve felç olasiligini minimale indirir.

Diabetli ve varisli kisilere son derece yararlidir.

Gözü maküler dejenerasyon ve kataraktan korur. Üzüm çekirdegi sürekli bilgisayarin basinda olan kisilerin göz sagliginin korunmasinda da önemlidir.

Üzüm çekirdegi DNA hasarini azaltarak kanser olusum riskini de minimale indirir.

Üzüm çekirdegi cildin bagdokusunda bulunan kollajeni saglamlastirir. Deriyi dinçlestirdigi için kozmetik sanayinde merhem olarak da kullanilir.

Üzüm çekirdegi histamin salgisini azaltarak alerjiyi önler.

Üzüm çekirdegi iltihabi prostaglandinlerin sentezini azaltarak romatizmal hastaliklar, agri ve endometrioz gibi durumlarda yararli olurlar.

Kullanilisi:
Bütün bu faydalarin saglanmasi için yapmaniz gereken sadece üzüm yemek. Siyah üzümün çekirdeginin daha faydali oldugu klinik arastirmalar sonucunda ispatlanmistir. Üzümün yas ya da kuru olmasi farketmemektedir. Yemesinin zorlugundan dolayi son günlerde çekirdeksiz üzüm daha çok tüketilmektedir.Süphesiz meyve olarak üzüm çok faydalidir fakat çekirdeginin faydalari da çok fazla oldugu görülmektedir. Eger çekirdeklerini yiyemiyorsaniz havan yardimiyla ezerek un haline getirip de tüketebilirsiniz.