Turp Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Turp

Detaylı Açıklama:

Turpgiller familyasindan; yapraklari karsilikli, çiçekleri beyaz, sari veya mor renkte ve salkim durumunda bir bitkidir. Meyvesi acimsi ve etlidir. Beyazturp, kirmiziturp, karaturp, yabanturbu, bayirturbu gibi türleri vardir.

Içeriginde C vitamini, kükürt ve iyot vardir.

Faydalari:
Karacigere çok faydali bir besin olan turp tam bir karaciger dostudur. Karacigeri kuvvetlendirir ve sisligini indirir. Sariliga karsi da faydalidir.

Böbrek kumlarini ve safra taslarini dökmeye yardimci olur. Romatizma ve siyatikte faydalidir.

Astim ve bronsit gibi solunum yolu hastaliklarina iyi gelir. Öksürügü keser. Idrar söktürür ve kabizligi giderir. Uyaricidir. Istah açar. Mikrop öldürücüdür. Vücudu ve disetlerini kuvvetlendirir.

Kalp ve damar sagligina faydali olmasinin yaninda kansere karsi da koruyucu etkilere sahiptir. Seker hastalarina da faydalidir.

Turp cilt bakimi için de yararlidir. Cilde tazelik, saçlara ise parlaklik verir. Sivilce ve egzamayi geçirmeye yardimci olur.

Kullanilisi:
Turpun kökü ve yapragi daha çok salatasi yapilarak kullanilir.

Tibbi açidan ise; Kirmizi turp vücuda kuvvet verir ve balgam söktürür. Siyah turp böbreklere daha faydalidir. Tam bir karaciger dostu olan turp suyu, damar sertligi ve uykusuzluga da iyi gelir.

Bal ve sirke serbeti ile karistirilip gargara yapilirsa nefes darligina iyi gelir.