Şevketibostan Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Şevketibostan

Latincesi: Cnicus benedictus

Diğer Adları: Akkız, Bostanotu, Mübarekdikeni, Şevketotu

Detaylı Açıklama:

Bilesikgiller familyasindandir. Anayurdu bilinmeyen sevketibostan, ülkemizde Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerindeki tarla kenari, bahçe ve kirlarda yabani olarak yetisen, 50 cm'ye kadar boylanabilen bir yillik otsu bitkidir. Bol tüylü iri yapraklarinin kenarlarinda da çok sayida diken bulunur. Yapraklarin alt yüzündeki damarlari beyaz olur. Yaz boyunca açan sari renkli bilesik çiçekleri vardir. Bitki bu çiçeklerin olgunlasmasiyla meydana gelen silindir yapili, bir ucu püskül gibi tüylü ve kahverengi tohumlarini dökerek çogalir.

Sevketibostan, tadi aci olan sinisin adli madde ile flavonid, uçucu yag ve yapiskan bitki sivilarini içerir. Topraküstü kesimleri körpeyken kesilip toplanan bitki, iyice soyulup dikenlerinden arindilarak Ege ve Akdeniz bölgesindeki pazarlarda Sevketibostan ya da kisaca Sevketotu adlariyla satilir. Sebze olarak pisirilip tüketilir.

Tibbi Etkileri ve Kullanimi
Sevketibostan bitkisinin tibbi etkileri ve bunlardan yararlanma yöntemleri söyle özetlenebilir:

• Idrar söktürücüdür.
• Sindirim ve safra salgilarini artirir.
• Istahi artirir.
• Bagirsaklardaki asiri gazlari söktürür. Karin agrilariyla birlikte görülen sindirim güçlügünü giderip rahatlama saglar.
• Doku ve damar büzücü niteligi nedeniyle kanamalari durdurur; hemoroit ve ishali iyilestirmekte etkili olur.

Bu durumlar için, sevketibostan bitkisinin yaprak ve çiçekli sürgünleri bitkinin çiçekli oldugu yaz boyunca toplanir. Gölgede özenle kurutulup parçalara bölünür. Tohumlan da sonbaharda olgunlastiginda toplanir. Bütün bu kurumus parçalar ve tohumlar karistirilir. Bunlardan 1-2 tatli kasigi alinip üzerine 1 bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika demlendirilerek bir infüzyon elde edilir. Böylece hazirlanan infüzyondan günde üç kez birer bardak içilir.

• Ayrica sevketibostan bitkisi yaralari temizlemekte ve iyilestirmekte etkilidir. Bu etkisinden yararlanmak üzere, yukarida tarifi verilen infüzyonla günde birkaç kez yaralar yikanip temizlenir.

UYARI:
Böbrek hastaligi olanlar kesinlikle kullanmamalidir.