Sarısabır (Aloe Vera) Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Sarısabır (Aloe Vera)

Latincesi: Aloe vera

Detaylı Açıklama:

Zambakgiller familyasindandir. Anayurdu Afrika Kitasi olan sarisabir, ülkemizde Güneybati ve Güney bölgelerimizdeki sicak yörelerde yabani olarak yetismekte, kimi yerlerde de süs bitkisi olarak kültürü yapilmaktadir. 30 cm'ye kadar boylanabilen, duyarli çokyillik sukkulent (etli ve sulu) bitkidir. Kiliç biçiminde uca dogru incelip sivrilesen, kenarlari testere gibi küçük dikenli, soluk yesil renkli ve üzerinde daha açik renk lekeler bulunan etli yapraklari topragin üzerinde rozetler olusturarak yükselir. Yaz mevsiminde açan çiçekleri, dik ve sik salkimlar halinde, sari ve bazen kirmizi renkli olur. Pek seyrek olarak tohum baglayan sarisabir bitkisinin tohumuyla çogaltilmasi zordur. Bunun yerine, rozetinin kenarlarindan verdigi yeni sürgün yapraklarinin ayrilip baska yere dikilmesiyle çogaltilir. Günesli yerleri seven ama kismen gölgeli yerlere de dayanabilen sarisabir, bitek ve nemli topraklari yegler.

Sarisabirin yapraklarinin içinde saydam, jöleye benzeyen bir özsu bulunur. Hafif kokulu olan bu özsu, havayla karsilasinca katilasir ancak alkolde hemen erir. Serbest ya da glikozit halde antrasen türevleri (aloin ve aloemodin adli maddeler), uçucu yag ve reçine içerir. Sarisabirdan çikarilan bu özsu, kozmetik ve ilaç endüstrilerinde kullanilmaktadir.

Tibbi Etkileri ve Kullanimi
Sarisabir özsuyunun tibbi etkileri ve bunlardan yararlanma yöntemleri söyle siralanabilir:

• Müshildir. Ancak fazla kullanilirsa diyareye neden olabilir.
• Midevidir. Sindirimi kolaylastirir.
• Safra söktürücüdür.
• Kadinlarda aybasi kanamasini artirarak aybasi dönemini kolaylastirir.

Böyle durumlarda, etkisinden yararlanmak üzere sarisabirin yapraklari kesilerek ya da çizilerek çikan özsu alinir. Ancak, çok küçük bir dozu, bir-iki damla (0,1-0,3 gram) yeterli olur.

• Deri iltihaplari ve egzama durumlarinda rahatlama saglar.
• Sarisabir ayrica yaralari, küçük yaniklari, günes yaniklarim ve böcek sokmalarini iyilestirir.
• Kuru ciltleri nemlendirip rahatlatir.

Bu gibi durumlarda, sarisabirin yapraklarindan çikarilan özsu, sikayetli yerlere distan uygulanir.

UYARI
• Gebe kadinlarda rahim kasilmalarina ve emzikli annelerde bebekte ishale neden olacagi için, bu gibi kisiler sarisabiri dahilen kullanmamalidir.
• Büyük yaniklarda kullanilmamali, hemen uzman doktora basvurulmalidir.