Sakız Kabağı Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Sakız Kabağı

Latincesi: Cucurbita Pepo

Detaylı Açıklama:

Sakiz kabagi, kabakgiller (Cucurbitaceae) familyasindan bir kabak türü. Meyvesi silindirik, beyazimtirak olup etli kisim beyazimsi renktedir. Anadolu'da çok miktarda yetistirilir. Sebze olarak yemeklerde kullanilir. Dis görünüsü 18-20 mm uzunlukta ve 8-12 mm genisliktedir. Beyaz ve sert kabuklu, oval biçimli tanelerdir.

A vitamininden çok zengin bir sebzedir.

Faydalari:
Besleyici, müsekkin, serinletici, idrar ve’ balgam söktürücü oldugu kadar yumusaticidir.

Zayiflikta, idrar yollari iltihaplarinda, Böbrek yetersizli­ginde, basurlarda, hazimsizlikta, bagirsak iltihaplari, dizante­riler, kabizlik, kalb hastaliklari, uykusuzluk ve seker hastaliginda kullanilir.

Kabak çekirdeginin kabu­gu sokularak ve ezilerek sütle yapilan sübyesi içilirse müsekkin özelliginden dolayi uykusuzlukta kullanilir.

Tenya ve solucan gibi bagirsak kurtlarini düsürmekte kullanilir. Bu amaçla 30-40 gram kabak çekirdegi balla karistirilir her yarim saatte bir olmak üzere bu karisik bal üç kez yenir. Bir saat sonra müshil alinir alinir.

Esit miktarda balkabagi, salatalik, kavun ve sakiz kaba­gi çekirdegi karistirilarak subye yapilarak bunun sehvet kiri­ci özelligi oldugu söylenir.

Kullanim sekli:
Içten kullanilisi:
Çig olarak salatalarin içine, yemek ve çorbalara konur. Her sabah erkenden bir bardak usaresi içilirse yumusaklik ve­rir ve çok etkilidir.
Distan kullanilisi:
Yanik, iltihap, abse, yaslilik gangrenlerine karsi yakilan yapilir.