Sabunotu (Çiçeği) Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Sabunotu (Çiçeği)

Latincesi: Saponaria officinalis

Diğer Adları: Çövenotu, Kargasabunu, Köpürgen

Detaylı Açıklama:

Karanfilgiller familyasindandir. Anayurdu bilinmemekte, ancak Avrupa ve Asya'da yaygin olarak yetismektedir. Ülkemizde nemli yerlerde, özellikle Karadeniz Bölgesi'nde sikça görülmektedir. 50-100 cm. kadar boy atabilen, bir veya çokyilik dayanikli otsu ya da yan otsu bitkidir. Gövdesi tabanda mor-kirmizi, üst tarafta açik yesil renkli, silindirik kesitli ve serttir. Karsilikli dizilen oval biçimli, ucu sivri ve soluk yesil renkli yapraklarinin üzerinde birbirine paralel üç çizgi bulunur. Yaz sonlarinda açan pembe ya da beyaz çiçekleri tatli meyve kokuludur. Bitkinin kökü, rizomlarindan (kökgövde) çikan kökçüklerle çevresine yayilir. Sabunotu, döktügü tohumlarla çogalir.

Sabunotu (ya da Sabun çiçegi) bitkisinin gövde, yaprak, çiçek sapi, çiçek ve en çok da köklerinde saponin adli madde ile ayrica zamk, reçine, uçucu ve sabit yaglar bulunur, içerdigi saponin nedeniyle bitkinin kök ve diger kesimleri suyla çalkalandiginda sabun gibi köpürür. Böylece sabunotu eski ve degerli, özellikle yünlü kumaslarin temizlenmesinde kullanilir.

Tibbi Etkileri ve Kullanimi
Bitkinin tibbi özellikleri ve bunlardan yararlanma yöntemleri söylece özetlenebilir:

• Terleticidir.
• Idrar söktürücüdür.
• Bronsit ve kuru öksürükte balgam söktürücüdür.
• Safra taslari üzerinde etkili oldugu ileri sürülmektedir.

Bu durumlar için, sabunotunun gövde, sap, yaprak ve çiçekleri yaz ortasindan sonbahara kadar toplanir. Gölge ve havadar yerde kurutulur. Bu kurumus karisimdan 2 tatli kasigi alinir. Bir bardak suda iyice kaynatilir. Elde edilen dekoksiyondan günde üç-dört bardak içilebilir.

• Ayrica sabunotu egzama, ciltteki enfeksiyon ve çibanlara karsi etkilidir. Yukarida hazirlanan dekoksiyon böyle yerlere temizleyici olarak günde birkaç kez distan uygulanir.

UYARI
• Son zamanlarda yapilan arastirma sonuçlarina göre, sabunotu kökleri zehirlidir. Kesinlikle dahilen kullanilmamalidir.