Raventler Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Raventler

Latincesi: Rheum türleri

Detaylı Açıklama:

Karabugdaygiller familyasindandir. Serin ve daglik yerleri seven çokyillik otsu bitkilerdir. Anayurdu Uzakdogu olan raventlerin ülkemizde Iskin adli tek türü yetisir. Burada genelde sözünü edecegimiz Tibbi ravent (R. officinalis) adli türünün anayurdu Tibet ve Çin'dir. 60 cm. kadar boylanabilen bitkinin kaba yapraklari bitkinin tabaninda toplanmis ve sari çiçekleri bitkinin tepesinde basak seklini almis durumdadir.

Bitkinin konumuzu ilgilendiren önemli bölümü rizomlaridir (kökgövde). Bunlar çok eski zamanlardan beri tibbi amaçlarla kullanilmaktadir. Bitki, tohumlariyla çogalir. Ancak, rizomunun kesilip bölünerek ekilmesiyle de basarili üretimi saglanir.

Tibbi Etkileri ve Kullanimi
Tibbi raventin rizomlari antrasen türevleri, tanen ve kokulu esanslari içerir. Bunlar asagida sayilan tibbi etkileri saglamak üzere su yöntemle kullanilirlar:

• Az miktarda alindiginda peklik verici ve sindirimi kolaylastirici etki yapar.
• Çok alinirsa bu kez müshil etkisi gösterir. Böylece bagirsaklar iyice temizlenmis olur.
• Ayrica bitkinin bedeni güçlendirici (tonik) etkisi vardir.

Bu etkileri saglamak üzere, raventinin rizom parçalarindan 1/2-1 kasigi 1 bardak su içinde önce kaynama noktasina kadar isitilip sonra ates kisilarak 10 dakika daha isitilmasi sürdürülür. Böylece hazirlanan dekoksiyon, sabah ve aksamlari olmak üzere, günde iki kez birer bardak içilir.

Ülkemizde Dogu Anadolu bölgesi'nde yetisen Iskin ya da Isgin denilen ravent türü (R. ribes), böbrek biçiminde yapraklari, küçük beyaz çiçekleri ve kazik kökü olan bir türdür. Çiçek saplari ilkbaharda kesilip kabuklari soyularak çig olarak yenilir.

• Peklik verici ve müshil etkisi olan köklerinden, yukarida tibbi raventte anlatildigi sekilde yararlanilir.

UYARI
• Ravent kökü, idrari sari ya da kirmizi renge boyayabilir.