Portakal Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Portakal

Detaylı Açıklama:

Portakalin vatani Çin’dir. Bugün ikTimi elverisli bütün ül­kelerde yetistirilmektedir. Portakalin birkaç cinsi vardir.

Içinde Su, asidler. sellüloz ve nisastali maddeler bulunur. 100 gram por­takal suyunda 100 mgr. C vitamini vardir. Bundan baska B1, B2, ve P vitaminleri vardir. Minerallerden: kalsiyum, potasyum, magnezyum, fosfor, sodyum, demir, bakir, tutya, manganez ve brom bulunur.

Kis mevsiminin en iyi meyvelerinden biridir. Besleyici, istah açici, sinir ve kaslara kuvvet verir atesli hastaliklarda bol miktarda yenilir ve suyu içilir. Vücuda serinlik verir, hazmi kolaylastirir, damarlari korur, kanamayi durdurur ve kani su­landirir, idrar söktürür, yumusaklik verir.

Kullanildigi yerler:
Çocuklada ve yaslilarda; kansizlikta, atesli hastaliklarda, ruhi ve bedeni zayiflikta, hazimsizlikta, grip ve salgin hasta­liklardan korunmak için, zehirlenmelerde, dis eti iltihaplarinda, ekzama ve cilt hastaliklarinda kullanilir. Portakal, seker hastalari tarafindan yenebilir, çünkü 100 gram soyulmus portakal 10 gram ekmege esittir.

Kullanim sekli:
Portakal suyu taze olarak içilmelidir; zira çabucak bozu­lur. Günde yemeklerden evvel 3-4 bardak içmelidir. Süt ço­cuklarina da hergün 3 kahve kasigi içirilmelidir. Portakal su­yu grip salginlarinda hastaliktan korunmak için çok faydali­dir.

Portakal reçeli ve marmelatlari karaciger, bagirsak ve mi­de hastaliklarinda çok faydalidir.

Portakal kabugu : Gripten sonra suda kaynatilarak içilir­se vücuda kuvvet verir. Kurutulmus portakal kabuklarindan bir miktar, bir çay fincani kaynar suyun içine atilir ve süzül­dükten sonra içilirse istahi açar.
Taze portakal kabugu yarim saat suda kaynatilir, bu su atilir ve yeniden 20 dakika hafif sekerli suda kaynatilir. Ka­buklar bir tabak içinde sogumaya terkedilir.

Ertesi sabah bu kabuklar yenilecek olursa hem mekanik, olarak ve hem de saf­rayi çogaltmak suretiyle kabizligi önler.