Naneler Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Naneler

Latincesi: Mentha türleri

Detaylı Açıklama:

Ballibabagiller familyasindaki ayni cinsten 25 kadar çokyillik dayanikli otsu bitkinin genel adi Nane'dir. Dünyanin tüm iliman ve astropikal bölgelerine yayildigi gibi ülkemizde de 7 türü yetismektedir. Nemli ve gölgelik yerleri çok seven nane türleri, 3-100 cm. arasinda boylanabilirler. Dört köse kesitli, kirmizimsi gövde ve dallari; karsilikli dizilen, kenarlari disli, keskin ama hos kokulu koyu yesil yapraklari ve dal uçlarinda kümeler olusturarak temmuz-agustos aylarinda açan leylak, pembe ya da beyaz renkli çiçekleri vardir. Koyu kahverengi, minik taneli ve küremsi biçimli tohumlari olur. Nane türleri, döktügü tohumlariyla çogalir ya da çogaltilir.

Türleri arasinda en çok kültürü yapilani (yani insan eliyle üretileni) Bahçe nanesidir (M. piperita). Bu türün yaprak, sap ve çiçeklerinde mentol, menton, jasmon vb. maddeleri içeren uçucu yag ile tanen, reçine, aci bitki esansi ve bazi organik maddeler bulunur. Nanenin tazesi ya da kurutulmusu baharat olarak kullanildigi gibi ilaç, yiyecek ve parfümeri alanlarinda da kullanim yeri bulur.

Tibbi Etkileri ve Kullanimi
Nanenin tibbi etkileri söylece siralanabilir:

• Sindirim salgilarini artirdigindan mide ve bagirsaklardaki sindirim islemini kolaylastirir.
• Iç organlarin kaslarinda yatistirici etkiler yapar.
• Içerdigi uçucu yaglar nedeniyle mide bulantilarini keser. Gebelikteki ve yolculuklardaki kusma refleksini bastirir.
• Mide ve bagirsak gazlarini söktürücüdür.
• Beden üzerinde güçlendirici (tonik) etkisi vardir.
• Bagirsaklardaki kolit yaralarinin iyilesmesinde etkili rol oynar.
• Grip ve nezlede yüksek atesin düsürülmesinde degerli bir yardimcidir.

Bu etkilen saglamak üzere, nane söyle kurutulur: Bitki çiçek açmadan önce sap, yaprak ve goncah dallari toplanip çok sikmadan demetler halinde baglanip gölgelik ve havadar yerlere asilir. Böylece kurutulmus yaprak, sap ve çiçek goncalarindan bir büyük tutami alinir. Üzerine bir bardak kaynar su dökülüp 10 dakika demlendirilerek infüzyon hazirlanir. Hiçbir yan etkisi olmadigindan istenilen siklikta içilir.

Nanenin yukarda sayilan tibbi etkilerinden yararlanmak için, ikinci kullanim sekli, taze yapraklarinin suyla damitilarak nane ruhu elde edilmesidir. Böylece elde edilip piyasada satilan naneruhunun 2-10 damlasi bir sekerin üzerine damlatilarak alinir.