Marul Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Marul

Detaylı Açıklama:

 

Marulun içinde morfinin etkisini gösteren maddeler var­dir. Bunlar lactucine, asparagine, hyocyamine ve acide ilac tucique’dir. Bundan baska marulun içinde klorofil, kalsiyum, fos for, Iyod, manganez, çinko,- bakir, sodyumr klor, kobalt, arse­nik ve vitaminlerden A, B, C, D ve E vitaminieri vardir.

Marulun yaprak ve tohumlari kullanilir.

Faydalari:
Serinletici, istah açici vücuttan toksinleri atici, vücudu mineralize edici, müsekkin, uyku verici, yumusatici,  kandaki sekeri düsürür.

Çarpinti, mide agrilarinda, sinirlenmelerde, uykusuzlukta, cinsel uyarilarda fazla meni bosalmalarinda vücuttaki mineral­lerin azalmasinda, bronsit, boqmaca, sinirsel öksürüklerde, astim, seker hastaligi, mafsal agrilarinda sancili aybaslarinda sarilikta, karaciger sismeklerinde ve nihayet kabizlikla kullanilir.

Nasil Kullanilir:
Içten Kullanimi:
Marul yesil olarak yendigi gibi yemegi de yapilir. Marul yapraklari kaynatilarak suyundan günde 3 bardak yemekler arasinda içilerek müsekkin olarak kullanilir. Tohumlar­dan 4-5 gram yine suda kaynatilir ve bu sudan günde 2-3 bardak içilirse yine müsekkin olarak etki eder.

Disten Kullanimi:
Yapraklari zeytin yag içinde biraz pisirilerek abse ve ya­niklar üzerine konur. Tohumlarindan bir kahve ka­sigi alinir bir bardak su içinde kaynatilir ve bu su ile göz ag­rilarina banyo yapilir.