Karpuz Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Karpuz

Detaylı Açıklama:

Içi sulu ve lezzetli olan ve meyve olarak memleketimiz­de çok yetistirilen bir senelik bir bitkidir.

Kollari toprak yüzeyinde 3-4 m kadar uzayabilir. Susuz tarim sartlarinda kökler oldukça derine inse de sulu tarim sartlarinda saçak kökler daha çok 40-50 cm derinlikte yogunlasir. Iri top seklindeki meyveleri ise tatli ve suludur.

Karpuzun yüzde 95'i sudur. Böylece temizleyici bir özelligi bulunuyor. En önemli vasfi vücuttan toksinleri atmaktir. Böbrekleri çalistirir, idrar söktürür. Böbreklerdeki üre ve ürat tuzlarini temizliyor. Kum ve tastan yakinanlarin da tercih etmeleri gereken bir meyve karpuz. Idrari arttirmak suretiyle ve bir çok zararli maddelerin böbreklerden kolaylikla süzülüp disariya atilmasina yardim eder. Vücudu zehirlerden temizler, böbreklerdeki kum ve taslarin dökülmesine yardimci olur. Kemiklerin gelismesini saglar.

B ve C vitaminleri içerir. Az miktarda da olsa barindirdigi "likopen" maddesi, kalbi enfarktüs olasiligina karsi korur. Antioksidan özelligi vardir. Çesitli kanser türlerine karsi etkili olan ‘beta karoten’ içerir.

Içerdigi yüksek potasyum kalp fonksiyonlarinin ve kan basincinin düzenlenmesine yardimci oluyor. Ayni zamanda iyi bir lif kaynagi oldugundan bagirsak hareketlerini düzenleme ve bagirsak kanserini önlemede de rol oynuyor. Karpuz çekirdekleri de içinde bulunan ‘cucurbocitrin’ adli maddeyle kan basincini düsürmeye ve böbrek fonksiyonlarinin düzenlenmesine yardimci oluyor. Karpuz yag ve kolesterol içermediginden ve kalorisi de düsük oldugundan, yaz aylarinda yapilan diyetlerde özel bir yeri var.

Yemeklerden önce veya sonra yenebilir. Fakat  yemek sonrasinda yendiginde sindirim güçlügü yasanabilir.