Ispanak Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Ispanak

Detaylı Açıklama:

Ispanakgiller familyasindan; kis sebzesi olarak yetistirilen bir bitkidir. Içeriginde demir, vitaminler ve enzimler bulunur.A, C, E ve B grubu vitaminleri ile demir, magnezyum, fosfor ve iyot mineralleri ve protein açisindan oldukça zengin bir besindir.

Faydalari:
Vücudun dayanikliligini arttirir ve vücuda kuvvet verir. Yorgunlugu giderir. Zihni kuvvetlendirir. Yasliliga bagli ögrenme güçlüklerini giderir.

Ispanak, kansizliga iyi gelmesinin yaninda kanser, kalp ve damar hastaliklari ile soguk alginligi, agiz, bogaz ve gögüs hastaliklarina karsi da faydalidir. Yüksek tansiyona, felce ve özellikle yaslanmaya bagli görme bozukluklarina iyi gelir.

Hamilelere ve dogacak çocuga güç verir. Sinirleri yatistirir ve sakinlik verir. Sindirimi kolaylastirir. Idrar söktürücüdür. Hemoroite (Basur) iyi gelir.

Yara ve yaniklarin iyilesmelerini hizlandirir. Kemikleri ve disleri güçlendirir. Dis çürümelerini önler. Kolesterolü düsürür. Seker hastalarina yararlidir.

Kullanilisi:
Ispanak salatalara ve çorbalara katilabilecegi gibi yemegi de yapilir. Ispanagi kaynatip suyunu içmek vücuda kuvvet ve dinçlik verir. Cilt bakimi için de kullanilir. Ispanak kaynamis süte batirilip yüze ve boyna maske yapilabilir. Bu maske sivilcelere karsi da yararlidir.

UYARI:
Ispanagin bütün bu yararlarinin yaninda romatizma, gut hastaligi, eklem iltihabi ve böbrek tasi olanlara tavsiye edilmez.