İncir Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: İncir

Detaylı Açıklama:

Dutgillerden asil vatani Akdeniz kiyilari olan yapraklari genis ve dilimli bir agacin meyvesidir. Armut biçiminde ve büyüklügünde yumusak, çekirdekleri dari seklinde tatli bir yemistir.

Özellikle kuru incirde Omega-3 ve Omega-6 yag asitleri ve protein bulunur.

Faydalari:
Içerdigi yüksek lif orani sayesinde sindirimi hizlandirir ve kolaylastirir. Bagirsaklari yumusatir. Kabizligi giderir. Vücuda kuvvet ve enerji verir. Bedensel ve zihinsel yorgunlugu giderir. Halsizlige ve unutkanliga iyi gelir. Öksürük ve bogaz agrilarina iyi gelir. Nezle ve bronsite faydalidir. Özellikle Kuru incir balgam söktürür. Incir, kandaki kolesterol oranini düsürerek kalp ve damar hastaliklarina karsi vücudu korur. Kansere karsi da koruyucudur. Basura iyi gelir. Bakteri ve virüslerin çogalmasini önleyerek hastaliklara karsi direnci arttirir.

Kullanilisi:
Incirin meyvesi yas ve kurutularak yenebilir, reçeli ve kompostosu yapilir. Ayrica incir agacinin dallarindan akan beyaz sütten de yararlanilir. Dallarindan akan sütü nasir ve sigillere sürülürse iyi gelir. Kuru incir kalori, protein, potasyum, kalsiyum ve demir açisindan daha besleyicidir.