Hurma Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Hurma

Detaylı Açıklama:

18-24 m boyundadir. Yapraklarinin bir kismi yere dogru sarkar ve bir kismi da yukari dogrudur. Yapraklarinin uzunluklari 6 m civârindadir. Gövdeleri diktir. Tabanindan birçok sürgün verir. Yelpâze olan yapraklarinin büyükleri tepede toplanmistir. Çiçekleri ekseriyâ tek cinslidir. Basak tipindeki çiçekleri “spata” adi verilen büyük yapraklarla çevrelenmistir. Gövdesinde yapraklar genellikle toplu olarak bulunur. Küçük sari çiçekleri toplu hâlde açarlar. Farkli cinsiyetli çiçekler ayri agaçlarda yetisir. Disi çiçekler zamanla tek tohumlu meyvelere dönüsürler. Meyveleri sarimsi kahve renkli, dis kabuk sarimsidir. Orta kisim etli ve seker bakimindan zengindir. Tohum silindirik, sert ve bir yüzü boyunca derin olukludur.

Faydalari:
Stresi ve gerginligi azaltir. Bedensel ve zihinsel yorgunlugu azaltir. Vücuda enerji ve kuvvet verir. Cinsel gücü arttirir. Kansizligi azaltir. Hamile ve yeni dogum yapmis olanlarin kendilerini toparlamasina çok yardimci olur. Ayrica anne sütünü arttirir.  Sindirimi kolaylastirir ve kabizliga iyi gelir.

Kansere, kalp ve damar hastaliklarina karsi koruyucudur. Kalp krizi riskini azaltir. Bronsit, verem, kuru öksürük ve soguk alginligina iyi gelir. Vücut ve kemik gelisimini destekler ve kemikleri güçlendirir.

Oldukça besleyici bir meyve olan hurma vücudun ihtiyaç duydugu pek çok vitamin ve minerali içinde barindirmasi ile özellikle çocuklar, hastalar ve hamileler için oldukça faydalidir.

Kullanilisi:
Hurma yas meyve olarak ya da kurutularak yenebilir. Hurma tatlisi da yapilmaktadir. Ayrica, hurmanin çekirdekleri yakacak olarak, lifleri ise kumas yapiminda kullanilmaktadir. Kuru hurmanin kalori degeri daha fazladir.