Hayıt Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Hayıt

Detaylı Açıklama:

Mineçiçegigiller familyasindan; bati ve güney Anadolu'da yetisen bir agaçtir. Haziran - Temmuz aylarinda mor renkli çiçekler açar.

Dallari ve yapraklarinda, uçucu ve sabit yag, tanen, sineol, sekerleri kristalize maddeler ve bir glikozit vardir.

Faydalari:
Hayit en çok erkeklerdeki cinsel istegi azaltmasiyla ünlenmistir.

Kadinlarin hormon dengesi üzerindeki olumlu etkileri vardir. Hormon dengesizliginden kaynaklanan kadin hastaliklarini iyilestirir. Menopozda görülen ter basmalarina, basdönmesine, döl yolu kuruluguna, sinir bozukluklarina, isteriye, kabizliga, hazimsizliga, osteoporosis’e (kemik içlerinin koflasarak zayiflamasina neden olan bir hastalik) iyi gelir. Rahmin ameliyatla alinmasindan sonra vücudun dengelenmesine yardimci olur.

Adet öncesi görülen, adetin baslamasiyla kesilen, alinganlik, kizginlik, duygusal çöküntü, gögüslerde sisme ve hassasiyet, tatli yiyeceklere asiri istek, kabizlik veya ishal, karin sismesi, basagrisi gibi rahatsizliklarin tedavisinde kullanilir. Düzensiz adette ve olagandisi rahim olusumlarinin bulundugu durumlardakullanilir.Rahim kistlerinde; yumusak adele dokusunda olusan lifsi kistlerin tedavisinde sifa saglar. Bazi rahim iltihaplarinda kullanilir. Projesteron agirlikli dogum kontrol haplarinin kullanimi sonrasinda adet döngüsünün düzenlenmesinde sifa saglar. Anne sütünü artirir.

UYARI :
Hamilelerin kullanmasi için bir sakinca yoktur fakat sütün erken gelmesine neden olabilir.