Havuç Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Havuç

Detaylı Açıklama:

Maydanozgillerden; uzunca koni seklinde ve etli olan kökünden dolayi sebze olarak yetistirilen bir çesit bitkidir.

Içeriginde seker, A vitamini ve karotin vardir.

Faydalari:
Müzmin kabizligi giderir. Çocuk ishallerini keser. Bagirsak iltihaplarini giderir. Mide ve bagirsak kanamalarini keser. Kansizligi giderir. Cilde canlilik verir. Anne sütünü artirir. Cilt ve göz hastaliklarini önler. Böbrek agrilarini dindirir.

Vücuda kuvvet verir. Astim, bronsit, ses kisikliginda gögsü yumusatir, rahatlik verir. Veremde de faydalidir. Mide ve onikiparmak ülserinde sikayetleri giderir. Kalp hastaliklari ve damar sertliginde faydalidir. Idrar ve bagirsak gazlarini söktürür. Aybasi halinin muntazam ve agrisiz olmasini saglar. Dis etlerini kuvvetlendirir. Yüz ve boyun kirikliklarini giderir. Görme gücünü artirir.

Kullanilisi:
Havucun kökü, yapraklari ve tohumlari kullanilir. Ayrica havuçun suyu ve tursusu da tüketilir. Kurutulmus tohumlari kaynatilarak yapilan çay istah açar ve anne sütünü arttirir. Havuç tohumu, ayrica aybasi kanamalarina da iyi gelir. Rendelenmis havuca limon suyu katilarak hazirlanan maske özellikle yagli ciltlere çok faydalidir. Havuç suyu mide ve bagirsak hastaliklarina da faydalidir.