Haşhaş Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Haşhaş

Detaylı Açıklama:

Gelincikler familyasindandir. Yapraklari yumurta seklinde uca dogru sivri tabani ise kalp seklinde ve gövdeyi sarmistir ve kenarlari derin disli, mavimsi yesil veya grimsi yesil renktedir.Afyon çiçegi, Uykucu Hashas olarak da bilinir. Yetistigi yöreye göre boyu 1,5 metreye bulabilir ve yukariya dogru çatallasir ve uzun bir sap üzerinde çiçek acinca dogru bir hal alir.Çiçeklerinin mavimsi yesil. Tabana dogru kirmizimsi iki adet kupa yarigi bulunur ve çiçek acinca bu yapraklar dökülür, taç yapraklari dört adet beyaz, pempe, eflatun veya kankirmizisi olabilir ve ortada bir göbek vede etrafinda dölenme tozluklari bulunur.

Çiçeklerinin solup dökülmesinden sonra ortadaki göbek büyüyerek küre veya fici seklinde alir. Kapsülerin bayaz süt gibi bitki özü akar ve sivi bir gün sonra esmerimsi yapiskan bir made haline gelir. Iste buna Afyon (Opium) denir.

Faydalari:
Hekimlikte; agri ve sancilari dindirici ve ishal kesici olarak kullanilir.

Kullanilisi:
Hashas yagi yemeklerde ve sabun yapiminda kullanilir. Hashasta bulunan afyon, uyusturucu ve zararli maddeler de içerdigi için uzman bir hekim gözetimi disinda kullanilmamalidir. Kurutulmus hashas yapraklari merhem haline getirilip agriyan bölgeye konursa agriyi keser. Afyonu çikarilmis hashas tohumu yag elde etmek ve çöreklere tat vermek için kullanilir.

UYARI:
Afyonun içerdigi maddeler vücuda ciddi etkilerde bulunur. Afyon öncelikle sinir sistemini etkileyerek agrilari kesmesinin yani sira zihni bulaniklastirir. Konsantrasyonu ve kara verme yetenegini azaltir. Uyusukluk ve uyku verir. Solunumu zayiflatir. Kalp atislarini yavaslatir ve tansiyonu düsürür. Bagirsak hareketlerini yavaslatarak kabizliga neden olur. Cinsel istegi ve gücü azaltir. Ayrica afyon bagimlilik yapabilir. Özellikle sürekli kullanimda organlarin çalismasini bozar. Vücudu zayiflatir. Vücut direncini ve hafizayi azaltir. Ruh sagligini bozar. Bütün bu nedenlerden dolayi afyondan uzak durulmalidir.