Halile Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Halile

Detaylı Açıklama:

Dogu Hindistan'da yetisen bir bitkinin olgunlasmadan önce toplanan ve kurutulan 1-3 cm uzunlugunda, ig biçiminde sert, kokusuz taneleridir. Sari Halile ve Karahalile (Terminalia chebula) olmak üzere iki çesidi vardir.

Faydalari:
Kabizligi giderir. Vücuda kuvvet verir. Zayifliga ve kansizliga karsi faydalidir. Sinirleri güçlendirir. Nefes darligi ve astima iyi gelir. Balgami söker. Cinsel gücü arttirir.

Kabiz edici özelligi ile ishali keser. Hazmi kolaylastirir. Yaralari iyilestirir. Basur kanamalarini ve sikayetlerini giderir. Basta mide ve bagirsaklar olmak üzere sindirim sistemindeki yara ve kanamalara iyi geldigi için ülserlilere faydalidir. Kronik öksürük ve astim sikayetlerini azaltir. Damar büzücü etkisi ile kanamalari durdurmaya yardimci olur. Gaz söktürücüdür. Kalp çarpintisini giderir. Vücuttaki zararli maddelerin vücuttan uzaklastirilmasina yardimci olur.

Sari Halile Kullanilisi: Dövülerek toz haline getirildikten sonra kahveyle karistirilip aç karnina yutulursa ishali keser. Bala karistirilarak da yenebilir.

Karahalile Kullanilisi: Balla yenebilecegi gibi kaynatilarak içilebilir. Kaynatilip içilirse hazmi kolaylastirir ve mideye kuvvet verir. Halile haricen yara iyilestirici olarak da kullanilir.