Güzelavratotu Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Güzelavratotu

Detaylı Açıklama:

Patlicangillerden; kireçli topraklarda yetisen 180 santimetre kadar boyunda, birkaç sene yasayan nahos kokulu bir bitkidir. Meyveleri kiraz gibi yuvarlak ve siyah renktedir.

Içeriginde Atropin vardir. Zehirlidir. Ev ilaçlarinda kullanilmamasi gerekir.

Faydalari:
Hekimlikte ilaç yapiminda kullanilan bu bitkiden, agri kesici özelligi ile agri kesici ilaçlarin üretiminde faydalanilir. Orta Kulak ve bademcik iltihaplarina karsi etkilidir. Mide ve bagirsak, kalp, sinir, beyin ve astim hastaliklarinda kullanilan ilaçlarin üretiminde de kullanilir. Parkinson hastaliginda görülen sikayetleri azaltir. Kalbi yavaslatir ve kan basincini yükseltir. Yüksek dozlarda tersine etki gösterir. Gastrit ve ülser sikayetlerini azaltir. Spazm çözücüdür. Çocuklarda görülen gece altini islatmalari önlemeye yardimci olur. Nefes darligini giderir ve özellikle astim nöbetlerinde nefes almayi kolaylastirir.

Kullanilisi:
Kullanilan kisimlari kökleri ve yapraklaridir. Fakat çok zehirli bir bitki oldugu için ancak uzmanlar tarafindan hazirlanan ilaçlar içerisinde kullanilir.

UYARI:
Evde kullanilmasi tehlikelidir. Baslica zehirlenme belirtileri bas agrisi, asiri sinirlilik, bogazda kuruluk ve susuzluk hissi, sayiklama ve hayal görmedir. Zehirlenme halinde derhal bir saglik kurulusuna gidilmelidir.