Ginsengler Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Ginsengler

Latincesi: Panax türleri

Diğer Adları: Kore ginsengi, Amerika ginsengi

Detaylı Açıklama:

Sarmasikgiller (Aralyagiller) familyasindandir. Kore ginsengi (P. ginseng) ve Amerika ginsengi (P. quinquefolius) adini tasiyan, hemen hemen benzeri özellikleri olan, iki önemli türü, dayanikli ve çokyilliktir. Ülkemizde ginseng bitkisi yetismez. Ginseng türleri 30-45 cm. arasinda boylanabilir. Kenarlari düzgün oval biçimli yaprakçiklari, yaz sonuna dogru açan sari ya da pembe renkli küçük çiçekleri vardir. Daha sonra bu çiçekler, içlerinde tohumu tasiyan parlak kirmizi renkli bilesik meyvelere dönüsür. Bitkinin ig biçiminde, etli ve saridan açik kahverengine kadar degisen renkte kökleri olur. Orman alti gölgelik yerleri; serin ve humuslu topraklari seven ginseng türleri, tohumuyla çogaltilir, önemli ürünü olan kökü 3-9 yil sonra alinir.

Çinliler tarafindan en az 2000 yildan beri sagliga yararli özellikleri bilinen ginseng bitkisi, panaksosit adi verilen glikositleri, saponin ile B ve D grubu vitaminleri içerir.

Tibbi Etkileri ve Kullanimi
Ginseng türü bitkilerin tibbi etkileri ve bunlardan yararlanma yöntemleri söylece özetlenebilir:
• Afrodizyaktir: Cinsel yetersizlige karsi kullanilir.
• Toniktir: Akilsal ve fiziksel gücü artirir.
• Uyaricidir: Yorgunluk, güçsüzlük ve strese karsi dirençsizlik sorununu ortadan kaldirir.
• Kisinin fiziksel performansini ve hayatiyetini artirir. Onu fiziksel yönden zirveye tasir.
• Merkezi sinir sistemini güçlendirir.
• Düsük tansiyonu normal düzeye çikarir.
• Istahi açici ve sindirimi kolaylastiricidir.

Bu etkileri saglamak üzere ya ginsengin kökü günde birkaç kez çignenir ya da 1/2 tatli kasigi ginseng kökü tozu 1 bardak suya konulup kaynama noktasina kadar isitilir. Sonra ates kisilarak 10 dakika süreyle isitma islemi sürdürülür. Böylece hazirlanan dekoksiyondan günde üç kez birer bardak içilir.

UYARI
• Ginseng alimi bazi kisilerde bas agrisina neden olur.