Gilaburu Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Gilaburu

Diğer Adları: Kartopu Ağacı

Detaylı Açıklama:

Kirmizi renkli, nohut büyüklügünde meyveler veren, 3 metreye kadar boylanabilen ve kartopu gibi toplu halde beyaz çiçekler açan bir agaçtir. Demet halindeki beyaz çiçeklerinden dolayi "Kartopu Agaci" olarak da bilinir. Yöresel olarak gildar, gilaboru, giligili, gilabolu, dagdagan gibi farkli isimlerle de anilir. Özellikle Türkiye'de Kayseri ve civarinda yetisir.

Reçine, tanen, organik asitler, saponin, arbutin, sekerler, aci madde ve C vitamini içerir. Mineraller açisindan da zengindir.

Faydalari:
Idrar söktürür ve kabizligi giderir.Bagisiklik sistemini güçlendirir. Sakinlestirici etkileri ile spazmlari çözer ve uykusuzluga iyi gelir. Adet sancilarini azaltir ve asiri kanamalari önler. Böbreklerin çalismasini arttirir ve böbrek taslarini ve kumunu düsürmeye yardimci olur. Idrar yolu hastaliklari ve prostata karsi faydalidir. Yaslanmanin etkilerini geciktirir.

Kullanilisi:
Gilaburu meyvesi taze olarak yenebilecegi gibi suyu sikilarak da tüketilebilir. Sekerle tatlandirilan meyve suyu böbrek taslarina karsi faydalidir. Agacin gövde kabuklari ve yapraklari da suda kaynatilarak çay hazirlanabilir.