Frenküzümü Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Frenküzümü

Detaylı Açıklama:

Taskirangillerden, çogunlugu kisin yapragini döken, bâzilari da her zaman yesilligini muhafaza eden bodur çalilardir. Kökleri saçak seklinde olup, fazla derine inmezler. Dallari zayiftir. Her sene dipten yeni sürgünler meydana getirir. Meyveleri küçük salkimlar hâlindedir. Salkimlar üzerinde tâneler yuvarlak ve çok parlak renklidir. Kabuk yari saydam oldugundan, tânenin içerisindeki çekirdek fark olunabilir. Meyveler mayhos ve tatlidir.

Baslica dört çesit taninmis frenküzümü vardir:  1.Küçük kirmizi frenküzümü, 2. Büyük kirmizi frenküzümü, 3.Siyah frenküzümü, 4.Sari frenküzümü.

Bunlardan en makbulü büyük tâneli kirmizi frenküzümüdür. Bu üzüm çesidi tesirlidir ve suyu çoktur. Surup yapmaya elverislidir. Frenküzümlerini iyice olgunlastirdiktan sonra toplamalidir.

Faydalari:
Istah açar ve hazmi kolaylastirir. Vücuda rahatlik verir. Idrar söktürür ve böbrek taslarinin düsürülmesine yardimci olur. Sindirim sistemindeki iltihaplarda faydalidir. Karaciger siskinligini ve sariligi giderir. Romatizma ve mafsal sikayetlerini azaltir. Karinda toplanan fazla suyu bosaltir.

Kullanilisi:
Genellikle surubu ve reçeli yapilarak kullanilir.