Fındıklar Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Fındıklar

Latincesi: Coryllus türleri

Detaylı Açıklama:

Husgiller familyasindandir. Anayurdu ülkemizin Kuzeydogu bölgesidir. Antik dönemde, Pontos denilen Dogu Karadeniz daglarindan, Yunanistan'a götürülmüs, oradan Avrupa'ya yayilmistir. Findik 17 degisik türü olan; kisin yapraklarini döken; çali, agaççik ve bazen agaç seklinde görülen bir bitkidir. Günümüzde findik üretimi Yabani findik (C. avellana), Badem findik (C. maxina) ve Tombul findik (C. pontica) türlerinin melezlendirilmesiyle yapilmaktadir. Orta boy findik agaci 3-6 m. yükseklikte olur. Yapraklan yuvarlakça, oval ya da kalp biçiminde ve kenarlari ince dislidir. Findik türleri kisin çiçek açar. Erkek ve disi çiçekleri ayri ayri ve degisik biçimde olur. Döllenen disi çiçekleri kadehçik olusturur ve meyve bunun içinde gelisir. Findik bitkisi Kuzey Yariküre'nin 30-40 enlemleri arasinda kisin belli bir üsüme devresiyle, (yani, bazi bitkilerin dogasi geregi yasanan soguk günleri geçirerek) yasanan iliman iklimli yerleri; kumlu-killi gübrece zengin topraklari sever. Tohumuyla ya da çelikleriyle üretilir.

Findigin sert kabuklu meyvesinin içinde bulunan tohumu (findik içi) yag, karbonhidrat ve protein yönünden zengin iken, kolestrol düzeyi sifirdir. Basta potasyum olmak üzere fosfor, kalsiyum, magnezyum gibi mineralleri yüksek oranda; ayrica demir, çinko ve düsük oranda sodyumu içerir. Findik tohumu Bl, B2, B3, folik asit ve E Vitaminleri yönünden de zengin olan, pek degerli bir besindir. Ayrica findikta % 60-70 gibi yüksek oranda linoleik ve oleik asitleri içeren yag (findikyagi) bulunur. Findik çig ve kavrularak çerez seklinde yendigi gibi çikolata, pasta, tatli ve sekerleme sektörlerinde sikça kullanilir. Findikyagi da besin, parfümeri ve sabun endüstrilerinde kullanilmaktadir.

Tibbi Etkileri ve Kullanimi
Özellikle bedene yapici, koruyucu ve destekleyici nitelikte yararlar saglayan findigin tibbi etkileri ve bunlardan faydalanma yöntemleri söyle siralanabilir:
• Içerdigi kalsiyumla, kemiklerin ve dislerin yapisini güçlendirir, saglikli kalmasini destekler.
• B grubu vitaminleriyle kan yapimini destekler. Alyuvarlarin parçalanmasini önler ve böylece kansizliga karsi koruyucu islev yapar.
• B grubu vitaminleriyle çocuklarin beslenmesinde yararli olur.
• Içerdigi E vitaminiyle kalbin ve kaslarin sagliginda etkilidir. E vitamini, hücre yikilmalarini da önler.
• Içerdigi çinko, bedenin büyümesinde ve cinsellik hormonlarinin üretilmesinde rol oynar.
• Içerdigi yag, beden isisinin korunmasini ve yagda eriyen vitaminlerin bedenin en uzak köselerine kadar tasinmasini saglar. Kanda kolestrol düzeyinin yükselmesini önler.
• Findik, içerdigi tüm maddelerle bedensel ve zihinsel yorgunluklari giderir. Bedene güç katar. Hastalarin iyilesme dönemini kisaltir. Gebe kadinlara da yararli olur.
• Ve son olarak findigin cinsel gücü artiran (afrodizyak) etkileri oldugu ileri sürülmektedir.
Iste bu yasamsal degerde etkileri bulunan findik için herhangi bir ilaç seklinde kullanim reçetesi vermiyoruz. Yalnizca günlük beslenme rejimimize findigi katmak, findik içini yemek ya da findikla üretilmis besinleri tüketmek bize bu yararlan saglayacaktir.
UYARI
• Yag orani yüksek oldugu için yüksek tansiyonu olanlar ya da damar sertligi illeti çekenler findigi az tüketmelidir.