Fasulye Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Fasulye

Detaylı Açıklama:

Baklagillerden; barbunya, çali, aysekadin, horoz gibi birçok çesitleri olan bir bitki ve bunun sebze olarak kullanilan yesil ürünü ve kuru tohumlaridir.

Tam bir protein deposu olan fasulye A, B9 ve C vitamini ile demir ve magnezyum mineralleri açisindan zengindir. Ayrica, B5 vitamini ve kalsiyum içerir. Lif açisindan da zengindir.

Faydalari:
Taze fasulye, bedeni ve zihni yorgunluklari giderir. Vücudun kuvvetlenmesini saglar. Pankreas bezi'nin geregi gibi çalismasina yardimci olur. Seker hastaligini önler ve kandaki seker miktarini düsürür. Idrar tutuklugunu giderir. Albümini düsürür. Böbreklerdeki kum ve taslarin dökülmesine yardimci olur. Karaciger yetersizligini tedavi eder. Kalbi ve böbrekleri kuvvetlendirir. Kalp çarpintilarini giderir. Zehirlenmelerden sonra yenilecek olursa; çabuk iyilesmeyi saglar. Fasulye pisirilirken, pisirme suyunu en azindan 2-3 kere degistirmek gerekir.

Kullanilisi:
Tanelerinden ve yapraklarindan faydalanilir. Fasulye, taze ve kuru olarak yemeklerde kullanilir. Zehirlenmelerden sonra yenirse iyilesmeyi hizlandirir. Kullanmadan önce bir gün kadar suda bekletilirse gaz yapici özelligi gider.