Erik Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Erik

Detaylı Açıklama:

Gülgillerden beyaz çiçekli bir agacin yemisidir. Erik, çogu ceviz büyüklügünde, kabugu ince, saridan kirmiziya ve mora kadar türlü renkte, tadi mayhos veya tatli, etli, sulu tek ve sert çekirdekli bir yemistir.

B vitamini bakimindan zengindir.

Faydalari:
Erik vücuda güç ve enerji verir. Beden ve zihin yorgunlugunu giderir. Sinirleri sakinlestirir. Kansizliga iyi gelir. Erik sindirim sistemine de faydalidir. Istah açicidir. Hazmi kolaylastirir. Idrar söktürücüdür ve kabizligi giderir. Vücuttaki zararli maddeleri disari atmaya yardimci olarak böbrekleri dinlendirir. Romatizmaya iyi gelir. Östrojen seviyesini dengeledigi için özellikle Menopoz dönemindeki kadinlar için faydalidir.

Kullanilisi:
Erik yas olarak yenebilecegi gibi kurutularak, komposto yapilarak ya da suyu çikarilarak da kullanilabilir. Komposto olarak yenirse bagirsaklari çalistirarak kabizliga çok iyi gelir. Erik çekirdekleri bagirsak solucanlarini düsürmekte faydalidir. Erik yapraklari kaynatilip suyu ile gargara yapilirsa bademcik ve bogaz iltihaplarina iyi gelir. Kuru erik barindirdigi bol miktarda A vitamini ile cilde çok yararlidir. Erigin çekirdekleri çikarilip püre haline getirildikten sonra makyaj çikarici olarak yüzü temizlemekte kullanilabilir.