Ekinezya Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Ekinezya

Diğer Adları: Erguvani Kirpibaşı, Kirpibaşı, Kirpiotu, Ince Yapraklı Eflatun Koza Çiçeği, Samson Kökü

Detaylı Açıklama:

Asteraceae(Compositae) familyasindan otsu, çok yillik bir bitkidir.Gövdesi kalin ve tüylüdür. Yapraklari uzun ve mizragimsi olup tepedekiler sapsiz alt taraftakiler ise uzun saplidir.Çiçekleri eflatun renginde ve çok sayida boru seklinde çiçeklerden olusmus konik bir disk seklindedir.

Faydalari:
Soguk alginligi, grip, herpes, sinüzit, saman nezlesi, solunum hastaliklari; anti iltihabi hastaliklarda çok faydalidir.Yapilan arastirmalara göre ekinazya nezlenin 12 klinik septomunu azalttigi bulunmustur. Nezlenin ilk isaretleri görüldügünde alinmalidir.Sik sik tekrarlayan yerlesik müzmin bronsit, Sinüzit de koruyucu olarak da kullanilabilir.Ayrica grip ve kulak enfeksiyonlarinda da faydali oldugu tespit edilmistir. Vücudun savunma hattini virüslere karsi korur. Egzama, çibanlar, kesikler, yaniklar ,sedef, sivilce,yaralar, ülser, kurdesen v.b deri hastaliklarinda büyük derecede iyilesme saglar.

Kullanilisi:
Çay : 1 çay kasigi bitki1 bardak soguk suda kaynama noktasina kadar 30 dak. Içinde isitilir.

Tavsiye edilen dozajlar:
Koruyucu amaçli: Ekinezya çayindan 3 kere her seferinde 1 - 4 ml olmak üzere günde toplam olarak 3 - 12 ml arasi alinabilir.

UYARI :
Bilinen bir yan etkisi yoktur. Asiri dozajlar mide bulantisina yol açabilir. 6 haftadan fazla süre kullanmak tavsiye edilmemektedir. Iki hafta ara vermek yeterli bir önlem olabilir. 2 yasindan küçük bebeklerde, tüberkülozlu hastalarda ve romatizmal arterit ve lupus gibi otoimmün hastalarinda immün fonksiyonlarini uyardigi için kullanilmamasi yerinde bir tedbir olacaktir.