Domates Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Domates

Latincesi: Solanum Lycopersium

Detaylı Açıklama:

Patlicangillerden bir çesit bitkidir. Ürünü için yetistirilir. Vatani Meksika ve Peru'dur. Yabani türünün meyveleri yuvarlak ve kiraz kadar küçüktür. Domatesin içeriginde lycopin denilen bir madde bulunur. A, B, C vitamileri bakimindan zengindir. Gövde ve yapraklarinda solanin denilen zehirli bir alkoloid bulunur.Latince adi solanum lycopersium dur.

Faydalari:
Özellikle lif açisindan zengin kabuklariyla yenildiginde sindirimi kolaylastirir. Mide ve bagirsaklarin düzenli çalismasina yardimci olur ve kabizligi giderir. Bol idrar söktürür.Vücuttaki zararli maddelerin uzaklastirilmasina yardimci olur. Böbrek taslarinin düsürülmesine yardimci olur. Kani temizler.

Kansere karsi korur. Kanseri, özellikle de prostat kanserini, önlemede çok etkilidir. Kalp hastaliklarina karsi koruyucudur. Damar sertligi ve romatizmaya iyi gelir. Yaslanmayi geciktirir. Cilde tazelik ve pembelik verir. Isiligi ve mayasili giderir. Nasirlarin sökülmesine yardimci olur. Çibanlarin olgunlasmasini saglar. Ari sokmasinda ve yaniklarin tedavisinde faydalanilir.

Kullanilisi:
Domates taze olarak yenebilecegi gibi yemeklerde, domates salçasi, ketçap ve tursu yapiminda da kullanilir. Ayrica, domates cilt bakimi için de yararlidir. Cilde tazelik ve renk verir. Dilimlenmis domatesi ciltteki sivilce ve siyah noktalarin üzerine koyup bir süre beklettikten sonra cilt temizlenirse yarari görülür. Domates ve domates suyu yagli ciltlere iyi gelir ve derideki gözenekleri sikilastirmaya yardimci olur.

Uyari:
Midesi zayif olanlar, böbrek ve mesanelerinde iltihap olanlar, suyunu içmelidirler.