Civanperçemi Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Civanperçemi

Latincesi: Achillea millefolium

Diğer Adları: Binbiryaprakotu, akbaşlı, barsamaotu, marsamaotu, binbiryaprak, kandilçiçeği, adi merkep ketesi, kandilçiçeği

Detaylı Açıklama:

Bilesikgiller familyasindandir. Kuzey Yariküre'nin iliman iklim kusaginda yaygin olan civanperçemi, ülkemizde özellikle Kuzey ve Dogu Anadolu'daki kirlarda ve yol kenarlarinda görülür. 100 cm. kadar boylanabilen, dayanikli çokyillik otsu bitkidir, içi bos olan ve dallara ayrilan gövdesi, yaz boyunca açan kirli beyaz, sari ve kimi zaman da pembe renkli küçük çiçeklerinden olusan çiçek salkimlari vardir. Bitki, döktügü minik tohumlariyla çogalir. Tüm civanperçemi bitkisi, insan bedenine yararli olan uçucu yag, tanen ile aci organik asitler ve yapiskan bitki sivilarini içerir, ince ince kiyilan yapraklan salatalara katilarak yenir. Böylece bedene tonik etkisi saglar.

Tibbi Etkileri ve Kullanimi
Civanperçeminin tibbi etkileri ve bunlardan yararlanma yöntemleri söylece özetlenebilir:
• En etkili terletici sifali otlardan biridir.
• Soguk alginliginin iyilestirilmesinde kullanilir.
• Kilcal damarlarin genislemesiyle olusan yüksek tansiyonu düsürür.
• Sindirimi kolaylastirir.
• Sistit enfeksiyonlarinda antiseptik etkisi yapar.
Bütün bu etkileri saglamak için bitkinin gövde, yaprak ve çiçekleri yaz boyunca toplanarak gölge ve havadar bir yerde kurutulur, l bardak kaynar suya 1-2 tatli kasigi kurutulmus, olan karisimi konulup 10-15 dakika süreyle demlendirilerek hazirlanan infüzyon günde iki-üç kez birer bardak ve sicak olarak içilir.
• Civanperçemi, aknelerin iyilestirilmesine yardimci olur.
Bunun için yukarida anlatilan infüzyon yüze uygulanir.
• Ayrica iyi bir yara iyilestiricidir.
Bunun için bitkinin yapraklari körpeyken ezilip yara lapasi hazirlanir. Bir tülbentin içine konulan lapayla, yaralarin üzerine kompres yapilir.
• Hemoroitte de iyilestirici ve rahatlaticidir.
Bunun için civanperçeminin yukarida anlatilan yara lapasi, basur memelerinin üzerine elle uygulanir.