Biberler Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Biberler

Latincesi: Capsicum türleri

Diğer Adları: Filfil, Isıot

Detaylı Açıklama:

Patlicangiller familyasindandir. Anayurdu Amerika kitasi olan biberin tohumlari 1493'te Ispanya'ya getirilmis ve oradan tüm dünyaya yayilarak 700 kadar türü üretilmistir. Ülkemizde de dolmalik, sivri, çarliston, süs ve domates biberi gibi türleri yetistirilmektedir. Biber genelde 30-100 cm. kadar boylanabilen, tatli ya da aci meyve veren bir ya da bazen ikiyillik otsu bitkidir. Ancak bazi yerlerde çalimsi ve hatta tropik bölgelerde agaççik haline gelen biberlere rastlanir. Biberin oval biçimli, rengi açik yesilden koyu yesile ve hatta mora kadar degisen yapraklari, yaprak koltuklarinda yaz aylarinda açan beyaz renkli küçük çiçekleri olur. Bitkinin meyvesi renk, biçim ve tat bakimindan büyük çesitlilik gösterir. Olgunlasan meyve sararir ve daha sonra kirmizi renge döner. Meyvenin etli kabugu tohumlarini tasiyan eksen bölgesinden bir boslukla ayrilir. Biberin kirli beyaz renkli tohumlari disk biçimindedir. Bol günesli, iklimi iliman olan yerleri ve bitek topragi seven biber türleri, tohumuyla çogalir.
Bütün türlerinin meyvesi C vitamini bakimindan zengin olan biber, bazi alkaloitleri de içerir. Aci biber türlerindeki bu alkaloit kapsaisin adli maddedir. Biberler genellikle sebze olarak tüketilir. Salatalara ve kimi yemeklere katilir. Tursusu yapilir. Baharat olarak kullanilir. Domates biberinin salçasi yapilir. Biber, ülkemiz mutfaginin vazgeçilmez besin türlerinden biridir.

Tibbi Etkileri ve Kullanimi
Biber türlerinin sagliga yararli etkileri ve bunlardan yararlanma yöntemleri söyle siralanabilir:
• Romatizma ve eklem agrilarina karsi iyilestirici olarak kullanilir.
Bu etkinin saglanabilmesi için biberin meyvesi ezilerek yara lapasi yapilir ve distan uygulanir.
• Biber mideyi uyarir, sindirim salgilarini artirir, istahi açar ve sindirimi kolaylastirir.
• Idrari artirir.
• Uyaricidir.
Bütün bunlar için taze, kurutulmus ya da tursusu yapilmis biberler bolca yenir.
• Soguk alginliginin ilk belirtisi görüldügünde biber alinirsa iyilestirici olur.
Bu etkisinden yararlanilmak üzere iyice kiyilmis 2,5 tatli kasigi taze biberin üzerine l bardak kaynar su ya da süt dökülüp 10-15 dakika süreyle demlendirilerek bir infüzyon hazirlanir. Bu infüzyon sicakken içilir.

UYARI
• Asiri miktarda tüketilen aci biber, mide ve bagirsaklarin tahrisine yol açabilir ve hatta böbreklerle karacigerin rahatsizlanmasina neden olabilir.