Bergamot Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Bergamot

Latincesi: Citrus Bergamia

Detaylı Açıklama:

Sedefotugiller familyasindan bir çesit narenciye türüdür. Meyvesinin kabuklarindan güzel kokulu bir esans yapilir. Seyrek ve kisa dikenlidir. Meyvesi armut seklinde, sarimtirak yesil veya altin sarisi rengindedir. 8-10 dilimi vardir. Bergamot meyvasindan çikarilan esans yesilimtirak veya sarimtirak yesil renktedir. Aci fakat hos kokuludur.

Eskiden Antalya bölgesinde genis çapta yetistirilmekteydi. Zamanla bu bölgede Bergamot’un yerini diger turunçgiller aldi. Bununla beraber halen Antalya civarinda bu tür az miktarda bulunmakta ve meyvelerinden reçel yapilmaktadir. Bergamot esansinin sanayideki önemi sebebiyle yer yer tekrar yetistirilmeye baslanmistir.

Kullanilisi:
Meyve kabuklarindan sikma usulü ile Bergamot esansi elde edilmektedir. Yesilimtrak sari renkli, hos kokulu ve aci lezzetli bir sividir. Parfümeri (itriyat) sanayinde kullanilmaktadir.

Usaresinden kalsiyum sitrat ve sitrik asit elde edilir. Koku vermesi için bazen çaylara da karistirilir. Ayrica çesitli yörelerimizde reçeli yapilarak kisin yenilir.