Banotu Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Banotu

Latincesi: Hyoscyamus Niger, Hyoscyamus Muticus

Detaylı Açıklama:

Patlicangiller familyasindan; yol kenarlarinda, gölgelik yerlerde yetisen, 80 santimetre kadar boyunda uyusturucu ve zehirli bir bitkidir.Konca olarak da bilinir. Açik yesil renktedir. Her tarafinda beyaz, uzun tüyler vardir. Çiçekleri sarimtirak, kirmizimsi mor renktedir. Meyvesinin içinde yüzlerce tohumu vardir.

Memleketimizde alti banotu türü bilinmekle beraber, bu türlerden yalniz Hyoscyamus niger (Siyah banotu) ile H.muticus (Misir banotu) tedavi sahasinda kullanilmaktadir. Misir banotu memleketimizde Malatya civarinda bulunmaktadir. Bilhassa alkaloit endüstrisi için önemlidir. Siyah banotu hemen hemen bütün Anadolu ve Trakya’da bulunur. Tibbi maksatlar için kullanilir. Ev ilaçlarinda kullanilmasi tavsiye edilmez.

Hyoscyamus niger (Siyah banotu):
Mayis-eylül aylari arasinda sarimsi renkli çiçekler açan, 30-80 cm boylarinda, 2 senelik, otsu ve özel kokulu bir bitkidir. Gövdeleri dik, basit veya dallanmis ve yapiskan tüylüdür. Yapraklari, donuk yesil renkli, kenarlari girintilidir. Çiçekler çok kisa saplidir. Çanak yapraklari tüp seklinde, üzeri damarlidir. Taç yapraklari huni seklinde, bes parçali, kirli sari renkli ve mor damarlidir. Meyvalari çanak yapraklar tarafindan sarilan, kapak ile açilan bir kapsüldür. Bu kapsül içinde gri esmer renkli, oval veya böbrek seklinde, üzerinde küçük çukurcuklar bulunan çok miktarda tohum bulunur.Memleketimizde alti türü vardir.Hemen hemen her tarafta, tarla ve yol kenarlarinda tesadüf edilir.

Kullanilisi:
Bitkinin kullanilan kismi; yapraklari, kökü ve tohumlaridir. Yapraklar, bitki çiçekli iken toplanir ve kurutulur. Tohumlar tamamen olgunlastiktan sonra alinir, güneste veya daha iyisi 40-50 derecelik firinlarda kurutulur. Yaprak, tohum ve bilhassa köklerde alkaloitler bulunmaktadir. Kuvvetli bir uyusturucu ve agri kesicidir. Bazi müshillerin tesir edebilmesini kolaylastirir. Çesitli merhemlerin terkibinde kullanilmaktadir.

UYARI:
Ev ilaçlarinda kullanilmasi tavsiye edilmez. Bilmeden kullanildiginda sik sik zehirlenmelere sebeb olan bir bitkidir.