Ayısarımsağı Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Ayısarımsağı

Latincesi: Allium Ursinum

Diğer Adları: Orman Sarımsağı, Cadısoğanı

Detaylı Açıklama:

Ayisarimsagi, ilkbahar müjdecilerinin en basta gelenlerinden biridir. Ayisarimsaklari, inci çiçegininkini (Mayis Çiçegi) andiran, nester biçimindeki cilalanmis gibi parlayan taze yesil yapraklari, saydam bir beyaz tabaka ile örtülü, uzunca bir sogandan çikarlar.

Üstünde beyaz çiçek yuvarlaklari olan açik yesil ve pürüzsüz sapi 30 cm kadar uzar. Ayisarimsagi, yalnizca bitkisel toprakli, nemli çayirlarda, gölgeli ve nemli dere kiyilarinda, çaliliklarin altinda, yaprakli agaç ormanlarina yetisir.

Ayisarimsagi, ilkbahar müjdecilerinin en basta gelenlerinden biridir. Orman sarimsagi ve cadisogani isimleriyle de bilinir. Ayisarimsaklari, inci çiçegininkini (Mayis Çiçegi) andiran, nester biçimindeki cilalanmis gibi parlayan taze yesil yapraklari, saydam bir beyaz tabaka ile örtülü, uzunca bir sogandan çikarlar.

Üstünde beyaz çiçek yuvarlaklari olan açik yesil ve pürüzsüz sapi 30 cm kadar uzar. Ayisarimsagi, yalnizca bitkisel toprakli, nemli çayirlarda, gölgeli ve nemli dere kiyilarinda, çaliliklarin altinda, yaprakli agaç ormanlarina yetisir.

Faydalari :
Bu bitkide çok büyük tedavi etme gücü gizlidir ve hatta kis uykusundan uyanan ayilarin, mide, bagirsak ve kanlarini temizlemek için onu aradiklari da söylenir.

Bitki, genellikle bizim sarimsagimizin özelliklerini paylasir, ancak çok daha güçlüdür. Bu nedenle o, doku yaslanmasini yavaslatma kürü için vazgeçilemez bir bitkidir ve kronik deri hastaliklarina karsi da çok basarilidir.Bitkinin genç yapraklari nisan ve mayista, yani çiçeklenmeden önce, sogani ise yaz sonunda veya sonbaharda toplanir.

Bitkinin iyilestirici gücüne bütün bir yil boyunca sahip olmak isteyenler ise, bir ayisarimsagi tentürü hazirlayabilirler. Bu tentürden her gün 10-12 damla, biraz suya karistirilarak alinir.Bu damlalar, kusursuz bir zihin açikligi kazanilmasina yardim eder, atardamar sertligine karsi önlem yerine geçer ve daha pek çok sikayetlere son verir. Ayisarimsagi, sindirim sistemini çok olumlu etkiler. Asiri ve kronik ishallerde, bunlar gaz ve kolik esliginde olsalar bile, oldukça etkilidir .

Ayrica, eger bagirsak krampi veya yorgunlugu nedeniyle olusmussa, kabizlikta da çok basarili sonuçlar verebilir. Mideden kaynaklanan kalp düzensizlikleri, uykusuzluk, ayni zamanda, atardamar sertliklerinin veya yüksek olan kan basincinin yol açtigi bas dönmesi, kafada basinç ve soluk alma düzensizlikleri de azalir, basinç fazlaligi zamanla normallesir.

Ayisarimsagi surubu, sürekli balgam çikaran ve bu nedenle soluk alma zorlugu çeken yasli kisiler için de mucizeler yaratan bir iksirdir. Kroniklesmis öksürüklerde bile gögsü yumusatabilir ve böylece, soluk alma zorluklarini ortadan kaldirir.

Genellikle yasli kisilerde olusan ödemlerde ve akciger rahatsizliklarinda bu iyilestirici surup basariyla kullanilabilir. Kullanilan taze yapraklar böbrekleri ve mesaneyi temizleyerek, idrar söktürür. Zor iyilesen yaralar, üstlerine taze bitki özsuyu sürüldügünde hizla iyilesir. Bitki, kendisini özellikle sivilceli ciltlerde kanitlamis bir kan temizleyicidir.

Kullanilisi:
Yapraklar kuruduklarinda sifali güçlerini yitirdiklerini için, taze bitki kullanimina önem verilmelidir. Yapraklar, ispanak veya salata gibi de hazirlanabilir. Fakat, miktar fazla tutuldugunda rahatsiz edici bir tat olusturdugu için, ispanak gibi pisirilmek istenildiginde isirganotu ile karistirilarak kullanilmalidir. Ayisarimsagi sogani, aynen sarimsak gibi kullanilabilir. Mideleri duyarli olan kisiler, yapraklari ve sogani ince dograyip üstüne sicak süt dökmeli, 1-2 saat beklettikten sonra, bu siviyi içmelidirler.