Atkuyruğu Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Atkuyruğu

Latincesi: Equisetum Arvense

Diğer Adları: Tilki kuyruğu, Zemberekotu, Beygirkuyruğu

Detaylı Açıklama:

Atkuyrugugillerden; kök sapi ömürlü olan, nemli yerlerde yetisen bir bitkidir.

1 metreye kadar yükselebilen, çiçeksiz otsu bitkilerdir. Idrar tutuklugunu giderir. Idrari artirir. Böbrek taslarinin düsürülmesinde yardimci olur. Idrar torbasindaki iltihabi giderir. Kan isemeyi keser. Albümin miktarini düsürür. Zatülcenp ve karaciger hastaliklarinin tedavisinde kullanilir. Nikris ve romatizmanin sikayetlerini giderir. Tavsiye edilen miktardan fazla kullanilmamalidir.

Silicic asidin genel olarak vücudun direncini mikroplara karsi arttirdigi ileri sürülür. Bunun kaniti olarak da, at kuyrugu iIe hazirlanan ilaçlar alindiktan sonra kandaki akyuvarlarin geçici olarak yükselmesi gösterilir. Bu etkisi için tüberküloz ilaçlari bulunmadan önce, genis olarak verem tedavisinde kullanilmistir. Yine silicic asidin akciger yaralanmalarinda iyilestirici etkisi olmasi da bu kullanimda etkili olmustur.

At kuyrugunun en önemli etkisi genel metabolizmayi ve bag dokusu direncini arttirmasidir. Bu sayede eklemlerin romatizmal hastaliklarinda,eski kirik kemik agrilarinda, hanimlarda üreme organlari kaynakli, mikrobik hastaliklara bagli olmayan agrilarda kullanilabilir.

Kullanilisi:
At kuyrugunun topraküstü kisimlari bahar ve yaz aylarinda toplanarak gölgede kurutulur ve suyla kaynatilarak içilir.