Akdiken Bitkisinin Faydaları, Bitkisel Tedavide Kullanılması

Bitki Adı: Akdiken

Latincesi: Rhamnus catharicus (catharica)

Diğer Adları: Ateştacı, Barutağacı, Geyikdikeni

Detaylı Açıklama:

Hünnapgiller familyasindandir. Anayurdu Güney Avrupa ve Anadolu'dur. Kuzey Anadolu bölgesinin daglik yerlerinde yabanisi yetistigi gibi, park ve bahçelerimizde süs bitkisi olarak yetistirilmektedir. Genelde 2-3 m. boylanabilen çali biçiminde agaççik iken, kimi zaman 6-8 m.'ye yükselen örneklerine de rastlanir. Yapraklari sivri uçlu, oval ya da yuvarlak biçimli ve parlak yesil renklidir. Sarimsi beyaz renkli çiçekleri yazin açar ve 3-5 çiçegi bir arada bulunur. Olgunlasan çiçekleri önce yesil renkli yuvarlak meyveler verir. Sonbahara dogru sararan bu meyveler birçok kusa yem olur. Daha sonra iyice olgunlasip turuncu ve hatta açik kirmizi renge
dönen 6-8 mm. çapindaki, tadi mayhos ve biraz da aci olan meyveler bitkinin tohumunu tasirlar. Günesli yerleri seven akdiken bitkisi, toprak yönünden seçici degildir. Tohumundan çogaldigi gibi gövde çelikleriyle de üretilebilir. Akdiken bitkisinin meyve ve yapraklarinda ramnoksantin ve lokain adi verilen maddeler ile antrakinon türevleri ve C vitamini bulunur.

Tibbi Etkileri ve Kullanimi
Bitkinin tibbi etkileri ve bunlardan yararlanma yöntemleri söyle siralanabilir:
• Akdiken bitkisi etkili ve kullanilmasi güvenli bir müshildir.
• Idrar söktürücüdür.
• Beden islevlerim olumlu yönde degistirici ve düzeltici etkisi de vardir.
Bu etkileri saglamak için, akdiken bitkisinin meyve ve yapraklarindan 2 tatli kasigi alinarak 1 bardak kaynamis suya konulup 10-15 dakika süreyle demlendirilir. Böylece elde edilen infüzyon, 12 saat içinde etkili olmak üzere (sabahleyin) 1 bardak olarak içilir. Ya da bitkinin olgun meyvelerinden 10 tanesi sabah kahvaltisindan önce yenir. Bitkinin meyve ve yapraklari baska sekillerde de ilaç haline getirilebilir. Bunlar sonbaharda toplanip gölgede kurutulur. Yukarda tanimi verilen sekilde infüzyonu hazirlanir ve içilir. Ya da bitkinin meyvelerine biraz seker ve su katilip kaynatilarak surup hazirlanir. Bu suruptan sabah kahvaltisi öncesi bir yemek kasigi alinir.

UYARI
• Akdikenin yukarda verilen dozlari, bazi kisilerde bulanti ve ishale yol açabilir. Bu durumda dozaj azaltilmalidir.