Adele Romatizması

Apele Incelmesi:
Bulunmasi Gereken Sifali Bitkiler:
Afyon çiçegi (Karahashas), Maydanoz, Aci marul (Cebeli marul), Farekulagi otu, Sirke, Zeytinyagi
Hazirlanis Sekli:
* Afyon çiçekleri, tuzlu suda on bes dakika süreyle kaynatilir. Süzülerek elde edilen posaya, dövülmüs may­danoz tozu ilave edilerek, lapa kivamina gelinceye kadar yogrulur. Hazirlanan lapa, zeytinyagi ile yumusatildiktan sonra, agriyan yere konarak bandajlanir.
* Dilimlenmis aci marul yapraklari, sirkeli suda yirmi dakika süreyle kaynatilir. Süzülerek elde edilen posaya, dövülmüs maydanoz ilave edilerek lapa kivamina ge­linceye kadar yogrulur. Hazirlanan lapa, zeytinyagi ile yumusatildiktan sonra agriyan mahale konarak ban­dajlanir.
* Farekulagi otu, sirkeli suda yirmi dakika süreyle kay­natilir. Süzülerek elde edilen posaya, dövülmüs marul ilave edilerek lapa kivamina gelinceye kadar yogrulur. Hazirlanan lapa, zeytinyagi ile yumusatildiktan sonra, agriyan yere konarak bandajlanir.

Apele Romatizmasi:
Bulunmasi Gereken Sifali Bitkiler:
Çoban düdügü, Aci çigdem,Taze patates, Tilki üzümü (Bögürtlen), Arpa unu, Sirke, Zeytinyagi
Hazirlanis Sekli:
* Çoban düdügü otu, on bes dakika süreyle tuzlu suda kaynatilir. Sikilarak elde edilen sivi, bir kaba bosaltilarak dinlendirilir. Dinlendirilen sividan banyo suyuna karisti­rilarak yatmadan önce banyo yapilir.
* Rendelenmis taze patatesler, aci çigdemle birlikte sir­keli suda yirmi dakika süreyle kaynatilir. Sikilarak elde edilen posa, merhem kivamina gelinceye kadar arpa unu ilave edilerek yogrulur. Hazirlanan merhem, zeytinyagi ile yumusatildiktan sonra, agriyan mahale sürülür.
* Tilki üzümü, yirmi dakika süreyle sirkeli suda kay­natilir. Sikilarak elde edilen posaya, arpa unu karistirila­rak lapa kivamina gelinceye kadar yogrulur. Hazirlanan lapa, zeytinyagi ile yumusatildiktan sonra agriyan yere konarak bandajlanir.

Apele Uyusmasi:
Bulunmasi Gereken Sifali Bitkiler:
Su teresi, Karanfil, Çörek otu, Zencefil, Zeytinyagi, Sirke
Hazirlanis Sekli:
* Su teresi otu, on bes dakika süreyle tuzlu suda kay­natilarak süzülür. Süzülerek elde edilen posaya dövülmüs karanfil tozu ilave edilerek, lapa kivamina gelinceye kadar karistirilir. Hazirlanan lapa, zeytinyagi ile yumusatil­diktan sonra uyusan yere konarak bandajlanir.
* Çörek otu, yirmi dakika süreyle sirkeli suda kayna­tilir. Süzülerek elde edilen posaya, kurutulmus zencefil tozu ilave edilerek yaki kivamina gelinceye kadar yog­rulur. Hazirlanan yaki, zeytinyagi ile yumusatilarak pan­sumandan sonra uyusan mahale konur.
* Zencefil yapraklari, karanfille birlikte sirkeli suda on dakika süreyle kaynatilir. Sikilarak elde edilen sivi bir kaba bosaltilarak dinlendirilir. Dinlendirilmis siviya batirilan bir havlu ile, uyusan mahale siksik masaj yapilir.